Sustainability is dead! Het goede nieuws is dat er iets beters voor in de plaats is gekomen: circulariteit, een ontwerpfilosofie waarbij het einde van de levensduur van een product in het ontwerp wordt opgenomen. Om te ontdekken hoe dit precies werkt, trok Salt afgelopen jaar op met het Nederlandse outdoor kledingmerk Blue LOOP Originals. Het resultaat van deze samenwerking is een limited edition sweater – slechts 100 stuks – waarin oude spijkerbroeken zijn verwerkt.
Jaarlijks worden er alleen in Nederland al zo’n 21 miljoen spijkerbroeken verkocht, een groot deel hiervan belandt op stortplaatsen of verdwijnen in verbrandingsovens. Een afvalstroom die nog altijd gaande is. Niet omdat de kleding niet te recyclen is, maar omdat het proces vanwege het gebruik van verschillende materiaalsoorten vaak veel te ingewikkeld en te kostbaar is. Blue LOOP Originals, dat in 2013 in Goor (Overijssel) door Ron van de Wiel werd opgericht, zag in het populairste kledingstuk aller tijden een uitdaging. Sindsdien brengt het outdoor kledingmerk verschillende producten op de markt die gemaakt zijn van gerecyclede jeans.


Productie in Europa
Salt wilde een inkijkje in de keten. Zo ontstond het idee van een sweater waarbij we elke stap konden volgen: de spijkerbroeken zijn in Nederland verzameld en in Duitsland gerecycled. In België zijn de jeansvezels samen met TENCEL tot een garen gesponnen. De confectie – handgemaakt – vond plaats in Portugal. Het ontwerp kwam uit de Werkplaats van Salt in Amersfoort.




Japanse borduurkunst
Wij vonden onze inspiratie voor de rugprint in de Japanse borduurkunst Sashiko. Sashiko is een Japanse volkskunst die zijn oorsprong vindt in het Japan van Edo en die in de loop der eeuwen is geëvolueerd van een spaarzame noodzaak tot de decoratieve kunst die vandaag de dag zo wordt gekoesterd. Het woord Sashiko (刺し子) betekent letterlijk ‘kleine steekjes’, een verwijzing naar de eenvoudige rijgsteek die wordt gebruikt in herhalende of in elkaar grijpende patronen. Ontstaan in een periode waarin textiel schaars was en het boeren en vissers, voor onderscheid met de elite, alleen was toegestaan om blauw te dragen met minimale versiering. Omdat de kleding lang mee moest gaan werd de stof versterkt met kleine witte steekpatronen – niet groter dan een rijstkorrel – en eindeloos gerepareerd. Maar in plaats van de versterkingen en reparaties onzichtbaar te maken, kozen ze juist voor de schoonheid van prachtig borduurwerk dat inmiddels in talloze verschillende patronen – met elk hun eigen betekenis – voorkomt.
In de Japanse cultuur symboliseert het Seigaiha-patroon ‘golven van geluk’


Seigaiha-patroon
Wij kozen voor het Seigaiha patroon, een van de traditionele patronen uit de 6e (!) eeuw. Het woord Seigaiha betekent ‘blauwe zee en golven’. Het Seigaiha-patroon is een van de meest prominente elementen van de Japanse cultuur. Het wordt voorgesteld als een groep concentrische cirkels, getekend in de vorm van golven, die naar buiten bewegen. In de Japanse cultuur symboliseert het Seigaiha-patroon ‘golven van geluk’ die voor kracht, vrede en weerbaarheid zorgen. Veel mensen dragen het blauwegolven-patroon dan ook als een talisman.

Salt Club van 100
Van deze sweater zijn slechts 100 exemplaren gemaakt. Als eigenaar behoor je dan ook tot de Salt Club van 100 die is opgericht om onze exclusieve producties in onder te brengen die een zaadje planten voor verandering. Door je mee te nemen in dit verhaal hopen we dat je vaker kiest voor reparatie in plaats van weggooien en nieuw kopen.



Salt x Blue LOOP Sweater
Model Unisex
Maten S – XL
Gewicht 280 grams
Samenstelling 68% biologisch katoen, 16% gerecyclede spijkerbroeken, 16% TENCEL
Kleur Marineblauw
Rugprint Salt logo in Sashiko borduurkunst
Salt Club van 100 Elke sweater is genummerd
Prijs Salt-leden € 100 | Niet-leden € 110
